XXV. Trenčiansky jazzový festival
Jazz pod hradom 2018
jubilejný - oslavujúci!

piatok 21. septembra - Oslava mladého slovenského jazzu
sobota 22. septembra - Oslava československého jazzu rokov 60- tych až 80- tych
nedeľa 23. septembra - Oslava štvrťstoročia jazzu pod Trenčianskym hradom.

Súčasní mladí slovenskí jazzoví interpreti dokazujú svoju vysokú úroveň v nahrávacích štúdiách i na koncertných pódiách a v celej Európe. Swingless Jazz Ensemble je unikátny jazzový orchester, poskladaný z mladých jazzových entuziastov pod vedením skúseného hudobníka Miroslava Šťourača, hrajúci najslávnejšie aranžmány veľkých orchestrov Count Bassieho a Duke Ellingtona. Alan Bartuš a jeho spoluhráči rastú do špičkových jazzovej hudobnej sféry, laureáti mnohých ocenení a účastníci renomovaných festivalov. Tibor Feledi Quintet je už dnes zrelé a kompaktné teleso, ktoré bezchybne interpretuje vlastné skladby v originálnych úpravách, vydáva v týchto dňoch debutový album.

Československý jazz má svoju výnimočnú éru v rokoch 60 tych až 80 tych minulého storočia, kedy napriek negácii jazzu pre jeho pôvod a označenie ako "škodlivá západná kultúra", prešiel zaujímavým obdobím vývoja, ktorého výsledkom bol autentický jazz krajín z východnej Európy, označovaný dnes ako "jazz za železnou oponou". Jednou z nezameniteľných osobností bola speváčka Gabika Hermélyová, ktorej dielo oživí Iveta Lišková a trenčianska formácia Erbetes Q. Priamou súčasťou tohto obdobia je legenda českého jazzu speváčka Jana Koubková, na festivale ponúkne prierez jej celoživotnej tvorby. Návrat do histórie československého jazzu z obdobia 60tych až 80tych rokov realizuje v cykle koncertov Jazz za železnou oponou slovenská formácia JAZZ HOSTAGES - jazzoví rukojemníci. Jej program je venovaný pamiatke Ladislava Martoníka, Karla Velebného, Ladislava Gerhardta a Evy Olmerovej.

S jubileom dvadsať päť rokov jazzu v Trenčíne je neoddeliteľne spätá kapela Aurélius Q. Za štvrťstoročie prešla umeleckým aj personálnym vývojom a dnes predstavuje rešpektovaný súbor hlavne pre jeho tvorbu vo sfére jazzového spracovania ľudových motívov. Na festivale zahrá aj s vokálnou skupinou Krajka a hosťami programu bude Nina Kohoutová, mím Vlado Kulíšek a hráč na bicie nástroje Janko Babič. V podobnej filozofii sa pohybuje kapela Bashavel, ktorá obsadením i spracovaním nie len slovenských ľudových motívov dosahuje úspechy na európskych jazzových scénach. Na festivale Jazz pod hradom bude prezentovať jej najnovší album Hoorhay. Dan Bárta je opísateľný z každej strany jeho bytia. Výdatne a úspešne sa podieľal na tvorbe muzikálovej scény, vypracoval ojedinelý projekt Illustratoshére, ktorý je dve desaťročia príťažlivým aktom každého koncertu a festivalu. Nevšednú úroveň tomuto projektu dáva aj sprievodná kapela Roberta Balzara.